Adalar’da minibüslere karşı eylem: 9 gözaltı

Adalar sakinleri bugün çalışmaya açılan minibüs hatlarına tepki gösterdi. Büyükadalılar, 15 Haziran tarihinde seferlere başlayacağını öğrendikleri minibüslerin önüne geçti, sokağı kapatmak istedi. Büyükada Ermeni Kilisesi önünde minibüslerin önünde bekleyen Ada halkı ile polis arasında gerginlik çıktı. 9 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimlerin Hatice Kaymakçı, Beril Ünal, Cem Kesici, Cemal Üna, Onur Şen, Utku Eroğlu, Destan Özgit ve Muhammet Uygun olduğu öğrenildi.

Adalar’da faytonların yasaklanmasının ardından ortaya çıkan ulaşım sorununa çözüm arayışı devam ediyor. 27 Mayıs’ta İETT Genel Müdürü İrfan Demet’in Adalar halkı ile gerçekleştirdiği görüşmede Adalar Belediyesinin bir yol çalıştayı yapacağını ve çalıştay sonuçlanmadan yeni bir uygulamaya başlanmayacağını belirtmişti. Kurban Bayramı arifesinde seferlere başlamak üzere Adalar’a minibüslerin getirildiği fark edildikten sonra ise Adalar Sivil İnisiyatifi tarafından yapılan basın açıklamasında “Adalar’ın tamamı doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanıdır ve yasaların koruması altındadır. Koruma Kurulu kararlarında Adalar’ın yaya bölgesi olduğu, taşıt trafiğine kapalı olduğu, elektrikli ya da fosil yakıtlı da dahil olsun motorlu taşıt kullanımının çöp toplanması vb. kamu hizmetlerini görmek dışında yasak olduğu açık bir şekilde belirtilmektedir. Mevcut koruma kurulu kararlarına aykırı her türlü karar ve icraat suç teşkil etmektedir” denilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x