Bakan Şimşek’ten cari açık ve enflasyon mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, “Uluslararası finansal kuruluşlarla ilişkilerimizi daha da güçlendiriyoruz. Makro finansal istikrarı sağlamak için uygulamaya koyduğumuz programımıza güçlü bir destek var” şeklinde belirtti.

Uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığın azaltıldığının altını çizen Bakan Şimşek, “Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” şeklinde vurgu yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin proje finansmanı alanında sağladığı dış kaynak imkanlarına ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmeyi alıntılayarak, sosyal medya paylaşımını yaptı.

AVRUPA YATIRIM BANKASI’NDAN 400 MİLYON EURO FİNANSMAN

Bakan Mehmet Şimşek, Avrupa Yatırım Bankası’ndan 400 milyon Euro finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşmasını imzaladıklarını; bu yıl proje finansmanı amacıyla sağlanan dış kaynak tutarının ise 7.5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan haberde Şimşek, “Avrupa Yatırım Bankası’ndan depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon Euro finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşmasını imzaladık” dedi.

Söz konusu projeyle deprem felaketi sonrası, kentlerde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden inşa ihtiyacına katkı sağlanmasının amaçlandığını belirten Şimşek, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgeyi yeniden inşa etmek için bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 3’ünü harcamış olacaklarını söyledi.

Avrupa Yatırım Bankası’ndan en son 2018 yılında proje amacıyla finansman sağlandığını belirten Şimşek, “Diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi AYB ile de iletişimimiz çok daha güçlü bir hale gelmiştir. Böylece 2023 yılında Kasım ayı itibarıyla proje finansmanı amacıyla sağlanan dış finansman miktarı 7.5 milyar dolara ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x