Benzin İstasyonlarının Kredi Kartı İsyanı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), kredi kartı komisyonları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini son dört ayda yüzde 8,50’den yüzde 30’a çıkarması üzerine bankalar, kredi faizinin yanı sıra esnafın ödeyeceği komisyon oranlarını artırdı.
Piyasada POS krizi patlak verirken bankalar, POS (mal veya hizmet mukabili ödemenin banka kartı veya kredi kartı aracılığıyla yapılmasını sağlayan cihaz) komisyon oranlarını yüzde 3 aralığına kadar yükseltti.

“KAPALI İSTASYON GÖRÜRSENİZ ŞAŞIRMAYIN”

Yaşanan gelişmeler sonrası Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kart komisyon oranları nedeniyle kapalı istasyon görürseniz şaşırmayın” denildi.

Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Günümüz ekonomik koşullarında akaryakıt istasyonlarında kredi kartı kullanım oranı yüzde 90 seviyelerine ulaşmıştır.

Ancak, bayi marjları çok uzun zamandır yanlış mevzuat uygulamaları nedeniyle enflasyon oranının altında seyrettiğinden geldiğimiz noktada bayiler kredi kartı kullanımından doğan yüksek komisyon maliyetlerini karşılayamaz hale gelmişlerdir.

Akaryakıt istasyonlarının 7/24 çalışan işyerleri olarak çok yüksek genel giderleri bulunmaktadır. Bu genel giderler içinde işçilik, nakliye ve kredi kartıyla yapılan satışların maliyeti karşılanamayacak düzeydedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x