Google’dan şaşırtan hamle: Haber bölümünden 40 kişiyi işten çıkardı

CNBC’nin haberine göre Google, bu hafta haber birimindeki çalışanları işten çıkardı. İşten çıkarmaların dezenformasyonun internette hızla yayıldığı, devam eden İsrail-Filistin Savaşı sırasında gerçekleşmesi ise dikkat çekti.

Alphabet Çalışanları Sendikası’na göre teknoloji devi, Google Haberler’de tahmini 40 ila 45 çalışanı işten çıkardı. Google’dan bir sözcü, CNBC’ye yaptığı açıklamada ekipteki kesintileri doğruladı ancak tam olarak kaç kişinin etkilendiğine dair bilgi vermedi.

Google Haberler, binlerce küresel haber kaynağını inceleyen bir haber toplama hizmeti. Bu araç ile okuyucular belirli bir konudaki en popüler haberleri takip edebiliyor ve dünyada olup bitenler hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Google’ın bu hamlesinin hem CEO’sunun açıklamalarıyla örtüşmemesi hem de devam eden İsrail-Filistin Savaşı sırasında gerçekleşmesi ayrıca dikkat çekti.

VİDEO OYUNUNDAN GÖRÜNTÜLER GERÇEK GİBİ YAYINLANMIŞ

Netanyahu, Hamas’ın sürpriz bir saldırı düzenleyerek İsrail’e roket fırlatması ve İsrail’de 1.400’den fazla insanı öldürmesinin ardından 7 Ekim’de savaş durumu ilan etti. Bu arada yerel yetkililere göre de İsrail’in Gazze’deki misilleme saldırılarında yaklaşık 3 bin kişi öldü.

Savaş, internette ve sosyal medyada da yankılanıyor. Yanlış bilgiler ve dezenformasyon hızla yayılıyor. Hatta BBC’den Shayan Sardarizadeh, eski adıyla Twitter olan X’teki bu tip örnekleri derledi. Sardarizadeh, Hamas militanlarının İsrail’e düzenlediği hava saldırısı olduğu iddia edilen ancak aslında Arma 3 video oyunundan alınmış bir videoyu ortaya çıkardı.

Milletvekilleri de çevrimiçi ortamda yanlış bilgilerin yayılması konusunda endişeli. ABD senatörü Michael Bennet bu hafta Meta, TikTok, X ve Google yöneticilerine bu sorunla nasıl başa çıktıklarını soran bir mektup gönderdi: “Çatışma başladığından beri yanıltıcı içerik sosyal medya sitelerinde yayılıyor ve bazen milyonlarca görüntülemeye ulaşıyor. Birçok durumda, platformlarınızın algoritmaları bu içeriği güçlendirerek tehlikeli bir öfke, etkileşim ve yeniden yayılma döngüsüne katkıda bulunuyor.”

Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin platformlarında nefret söylemi, sansürlenmemiş içerikle mücadele etmeye devam edeceklerini belirtmişti. Ancak bu soruna karşılık nasıl çözüm yolları geliştirdiklerine dair detay paylaşmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x