İlk savaş gemisi ihracatımız 100. yıla yakıştı… Bravo Türk müteşebbisi

Dearsan Gemi İnşaat Sanayi A.Ş., 3 Kasım 2021 tarihinde Abuja’da Nijerya Deniz Kuvvetleri ile 2 adet 76 metre Açık Deniz Karakol Gemisi için sözleşme imzaladı.

İmzalanan sözleşme ardından gerekli adımlar atılarak 16 Eylül 2022 tarihinde iki adet 76 metrelik Açık Deniz Karakol Gemisi’nin omurgalarının kızağa konulma töreni gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, projenin birinci gemisi için denize indirme töreni düzenlendi.

Törene, Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım, Nijerya Deniz Kuvvetleri Koramiral Emmanuel Ikechukwu Ogalla’nın Başkanlığı’ndaki Nijerya Heyeti, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Sayın Gökhan Uçar, Genel Müdür Murat Gordi katıldı.

DEARSAN KURULUŞU

Dearsan, 1980 yılında kurulan ve kuruluşundan bu yana 120’den fazla ticari ve askeri gemi inşa eden Türkiye’nin önde gelen tersanelerinden biridir.

Dearsan, 2007 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açılan 16 adet 57 metrelik Karakol Gemisi ihalesini kazanarak Türkiye’nin ilk savaş gemisini tasarlayan ve inşa eden ilk özel tersanesi oldu. Daha sonra Dearsan, Türkmenistan’daki tersanesinde Türkmenistan Deniz Kuvvetleri için gemi inşa ederek Türkiye’nin yurt dışına savaş gemisi ihraç eden ilk tersanesi oldu.

Dearsan, Türkmenistan’da boyları 15 metreden 92 metreye kadar değişen 40’tan fazla gemi inşa etti.

Geçen yıl teslim edilen 92 metrelik Korvet, üzerindeki silah ve sensör yükü dikkate alındığında hafif fırkateyn olarak da adlandırılabilecek, Türkiye’de özel bir tersane tarafından tasarlanan, inşa edilen ve teslim edilen ilk ve tek korvettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x