Tesla Cybertruck sahipleri arabalarını istediği gibi satamayacak!

Tesla, elektrikli araç yelpazesini genişletmeye devam ediyor ve ailenin son eklemesi, adeta bir bilim kurgu filmden fırlamış gibi görünen Cybertruck olacak. İlk olarak 2019’da tanıtılan bu araç, şimdi seri üretime geçti ve teslimatlar 30 Kasım’dan itibaren başlayacak. Ancak beklendiği üzere, ilk etapta teslim edilecek araç sayısı sınırlı olacak. Tesla, zamanla bu sayının artacağını öngörse de, fırsatçı hareketleri önlemek için tedbirler alıyor. Bu nedenle, şirket Cybertruck’ın ikinci el araç piyasasında yeniden satışına izin vermeme kararı aldı.

Tesla, Cybertruck’ın yeniden satışını bir yıllık yasağa tabi tutarak bu konuda sıkı önlemler alıyor. Şirket, bazı şanslı müşterilerine ulaşarak, Cybertruck’ı ilk alanlardan biri olacaklarını bildirdi. Bu duyurudan kısa bir süre sonra, fırsatçı davranışlar ortaya çıktı. Örneğin, Los Angeles’ta bir kişi rezervasyonunu açık artırmaya çıkardı ve tam 400.000$ kazandı. Bu tür olaylar, şirket için endişe kaynağı oldu. Buna yanıt olarak, Tesla, Cybertruck’ı teslim almadan önce müşterilerin özel bir anlaşma imzalamalarını planlıyor.

Bu anlaşmaya göre, yeni Cybertruck sahipleri, aracı ilk yıl içinde satmamayı taahhüt edecekler. Bu anlaşma bağlayıcı olmasa da, bir sahip ilk yıl içinde satmak isterse, önce Tesla ile iletişime geçmeli ve aracı şirkete teklif etmeli. Tesla’nın satın almaktan vazgeçmesi durumunda, sahip ancak üçüncü bir tarafa satış yapabilir. Bu sürece uyulmaması ve Tesla’nın bilgisi dışında satış yapılması durumunda, en az 50.000$ ceza ile yasal işlem yapılabilir. Müşterilerin kabul etmesi gereken sözleşme şartları şöyle:

Tesla Cybertruck sahipleri arabalarını istediği gibi satamayacak!

Cybertruck’ın başlangıçta sınırlı sayıda üretileceğini anlıyor ve kabul ediyorsunuz.

Teslimat tarihinden itibaren ilk yıl içinde aracı satmamayı veya satmaya çalışmamayı kabul ediyorsunuz. Ancak, ilk yıl içinde öngörülemeyen bir nedenle aracı satmanız gerekiyorsa ve Tesla bu nedenin yeniden satış politikasına istisna teşkil ettiğini kabul ederse, Tesla’ya yazılı olarak bilgi vermeniz ve şirketin yanıt vermesi için makul bir süre tanımanız gerekmektedir.

Tesla, size ait olan aracı, geçerli Son Fiyat Tablosunda listelenen satın alma fiyatından km başına 0.25$ düşük bir fiyata, makul aşınma ve yıpranma ile Tesla’nın İkinci El Araç Kozmetik ve Mekanik Standartlarına uygun tamir masraflarını ekleyerek satın alma hakkına sahiptir.

Tesla aracı satın almaktan vazgeçerse, yalnızca Tesla’dan yazılı izin aldıktan sonra aracı üçüncü bir tarafa satabilirsiniz.

Bu şartların ihlali durumunda veya Tesla makul bir şekilde ihlal şüphesi taşırsa, aracın mülkiyetinin devrini engellemek için ihtiyati tedbir talep edebilir veya 50.000$ veya satış veya devir miktarının daha yükseği kadar tazminat talep edebilir. Ayrıca, Tesla gelecekte size herhangi bir araç satışını reddetme hakkını saklı tutar.

Dikkate değer bir nokta, hatta açık artırmaya çıkan rezervasyonun 400.000$ değerine ulaşması. YouTuber’lar ve birçok kişi bu araçları isteyecek ve bazıları cezayı kendileri karşılamayı bile teklif edebilir. Bu nedenle, şirketin gelecekte müşterilerle ilgili sık sık yasal işlemlerle uğraşması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x